Tylko teraz 5% ZNIŻKI Na tapetyWonderwall & Pasión* Ograniczony czas promocji!.

Tapety w łazience – czy to dobre rozwiązanie?

tapety do łazienki zamiast płytek

Tapety w łazience – czy to dobre rozwiązanie?

Wszystkie produkty, które będą wykorzystane do wykończenia łazienki, ze względu na specyficzne warunki panujące w pomieszczeniu muszą być odporne na wilgoć. Wiele osób sądzi, że tapeta w pomieszczeniach kąpielowych, choć prezentuje się doskonale, nie jest dobrym wyborem. Nie do końca jest to prawda. Można cieszyć się tapetą w łazience pod warunkiem jednak, że wybierzemy odpowiedni typ. Ekskluzywne i modne tapety do łazienki to doskonały sposób na to, by niewielkim kosztem i w prosty sposób stworzyć wyjątkowe pomieszczenie.

Tapety odporne na wilgoć do łazienki – jak szukać odpowiednich modeli, nadających się do łazienki?

Tapeta w łazience? Aby dobrze się sprawdzała koniecznie, musi być wodoodporna, w takich pomieszczeniach dobrze sprawdzają się także modele zmywalne. Tapety to tak naprawdę bardzo dobry wybór do łazienki – ich montaż jest prosty, nie są one kosztowne, dlatego przy niewielkim nakładzie pracy i pieniędzy można często zmieniać stylizację wnętrza. Jakie samoprzylepne tapety do łazienki wybrać?
W łazience świetnie sprawdzą się winylowe, odporne na wilgoć tapety, które w razie potrzeby można czyścić nawet środkami chemicznymi. Ich montaż i demontaż jest prosty, więc można zmieniać je dość często. Nie są co prawda tak odporne na uszkodzenia, jak tradycyjne kafelki, jednak we wnętrzach prezentują się doskonale.

Dobrym rozwiązaniem mogą być również tapety ścienne z włókna szklanego, odporne nie tylko na wilgoć, ale i uszkodzenia mechaniczne. Ich zaletą jest estetyczny wygląd i prosty montaż. Ich wysoka jakość idzie w parze z ceną, problematyczny może być również demontaż takiem tapety.
W łazience można stosować również tapety laminowane – największym zainteresowaniem cieszą się warianty z wodoodpornym wykończeniem lateksowym. Dla osiągnięcia lepszych parametrów użytkowych warto dodatkowo zastosować zabezpieczenie w postaci warstw szklanej.

Ciekawym rozważałem będą również specjalne samoprzylepne tapety, które można naklejać bezpośrednio na płytki (np. w celu zamaskowania ich uszkodzenia).

Jak ułożyć tapetę w łazience pod prysznicem i pod wanną, aby była odporna na przeciekanie?

Wodoodporne, przyklejane tapety pod prysznicem to dobry sposób na niebanalne wnętrze. Ciekawostką są np. tapety w kwiaty, czy tapety imitujące naturalny kamień. Tylko jak ją ułożyć, by była odporna na przeciekanie?

Niektórzy producenci mają własne metody aplikacji tapet, dlatego, zanim przystąpimy do pracy, warto się z nimi zapoznać – niektóre z nich są naprawdę proste, gdyż można przyklejać je nawet na starych płytkach ceramicznych.

Jeżeli jednak nie ma konkretnych zasad układania tapety, należy stosować się do nanoszenia na ścianę następujących warstw (dokładnie w takiej kolejności):

  • hydroizolacja w płynie,
  • podkład gruntujący,
  • klej,
  • tapeta,
  • impregnat ochronny (najlepiej dwuskładnikowy),
  • uszczelniacz do detali.

Dobrej jakości produkt oraz trzymanie się powyższych zasad układania warstw sprawią, że przyklejanie tapety pod prysznicem będzie szybkie i proste.

Przed aplikacją tapety należy zadbać o to, by podłoże było suche, gładkie, równe oraz czyste. Tapetę należy przyklejać bardzo starannie szczególnie na jej rogach – to ważne by nie pojawiały się żadne nieszczelności, pod które mogłaby przedostać się woda.

Przyklejamy tapetę na glazurę w łazience, czyli jak bezkolizyjnie zastąpić ścianę z płytek tapetą wodoodporną

Tapety wodoszczelne do łazienki można przyklejać bezpośrednio na płytki – to świetny sposób na to, by przy niewielkim wysiłku odmienić wygląd pomieszczenia. Procedura przyklejenia tapety jest taka sama jak w przypadku aplikacji jej na podłoże. Należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu płytek. Muszą zostać dokładnie wyczyszczone i odtłuszczone – w przypadku powierzchni o zbyt dużej porowatości, konieczne jest również jej zeszlifowanie.

Nakładanie tapety bezpośrednio na kafle nie jest proste, dlatego bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia warto to zadanie zlecić specjalistom.